Odwiedzając moją stronę, wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Aby pliki cookies nie były zapisywane w pamięci Twojego komputera, powinieneś zmienić ustawienia przeglądarki. ZAMKNIJ

Znajdź osobę

Adam Brudny

Wróć
Adam Brudny
Imię: Adam
Nazwisko: Brudny
Jednostka (JST): Dębowiec
Funkcja: Wójt
Kadencja: 1990 - 1994, 1994 - 1998, 1998 - 2002, 2002 - 2006


Komitety wyborcze:

- KKW Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy;

KWW Razem dla Rozwoju Gminy Dębowiec.

Napisane przez jego Żonę:

Mój mąż  Adam Brudny był  znanym  i cenionym  działaczem samorządowym , który całą swoją młodość i serce poświęcił tej pracy( swoją pracę w Gminie Dębowiec  zaczął jeszcze jako naczelnik w wieku 32 lat ). Niestety pamięć ludzka jest bardzo zawodna, a mąż był człowiekiem który nigdy nie ubiegał się o zaszczyty ponieważ uważał, że to wszystko po prostu trzeba robić, żeby było lepiej i to nie tylko nam, ale też przyszłym pokoleniom, bo wiedział, że wiele lat trzeba by te wszystkie zmiany wprowadzić. Miał wiele pomysłów, a jednocześnie twardo stąpał po ziemi. Znał osobiście prof. Michała Kuleszę, z którym wiele razy prowadzili  tzw. „nocne Polaków rozmowy”.

Przez wiele lat pełnienia funkcji gospodarza Gminy Dębowiec swoimi licznymi inicjatywami oraz wyjątkowymi umiejętnościami w pozyskiwaniu środków finansowych spoza budżetu gminy (był specjalistą w tym zakresie, bo żeby tyle zrobić w tak małej i biednej gminie, trzeba było ściągać pieniądze skąd się da; a w momencie gdy pojawiła się możliwość uzyskiwania funduszy unijnych gmina Dębowiec przodowała w tym czasie w ilości zdobytych funduszy na  terenie Śląska Cieszyńskiego, a on przekonywał i pomagał w wypełnianiu wniosków swoich przyjaciół – wójtów i burmistrzów Ziemi Cieszyńskiej widząc w tym najszybszą możliwość rozwoju naszego regionu ) , przyczynił się do zrealizowania wielu inwestycji z zakresu infrastruktury komunalnej i społecznej i wszechstronnego rozwoju  nie tylko gminy Dębowiec, ale pośrednio także całego naszego pięknego Śląska Cieszyńskiego.

Wykazał  się umiejętnościami przyciągania na teren gminy licznych przedsiębiorców („Jawal”  i  „Straszny Dwór” w Gumnach, 2  MOP-y ze stacjami paliw i restauracjami  BP w Ogrodzonej,  firma „Ekochron” w Ogrodzonej, WIK w Kostkowicach, „CANEA” w Gumnach), którzy na naszym terenie zbudowali lub rozwinęli swoją działalność dając wiele nowych miejsc pracy. Pomagał im nie tylko radą, ale też w pisaniu wniosków i załatwianiu różnych spraw.

Był pomysłodawcą i realizatorem wielu cennych inicjatyw w różnych dziedzinach . Jego pomysłem było rozpoczęcie organizowania spartakiady sołectw , imprezy która znalazła naśladowców w wielu gminach, współzawodnictwa sportowego szkól naszej gminy czy corocznych przeglądów działalności kulturalnej szkół i przedszkoli, przyczynił się do powstania i wyposażenia w stroje dziecięcego zespołu regionalnego „Dębowiec”. Zainicjował budowę ośrodków kultury w kilku wsiach gminy Dębowiec.

Zainicjował powstanie parku w Centrum Dębowca, a pomysłem zbudowania skromnej fontanny solankowej, przyczynił się do rozwoju zainteresowania  solankami jodowo-bromowymi, tym wielkim bogactwem ziemi cieszyńskiej.

Był inicjatorem powstania i wieloletnim członkiem Zarządu Związku Komunalnego Ziemi Cieszyńskiej a także aktywnym działaczem stowarzyszeń w których prace angażowała się  gmina Dębowiec.

O jego wielkim zaangażowaniu w prace samorządu mogliby wiele opowiedzieć jego dawni koledzy, np. europoseł  Jan Olbrycht, który razem z nim „tworzył” m.in. Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej czy też Euroregion Śląsk Cieszyński-Tesinske Slezko, albo „Laur Srebrnej Cieszynianki” wręczany co roku w dniu 11-listopada na uroczystej sesji Rad Gmin , dla najlepszych społeczników z poszczególnych gmin wchodzących w skład Związku Komunalnego Ziemi Cieszyńskiej, a obecnie Stowarzyszenia „Olza” ( sam zresztą nigdy takiego lauru nie dostał).Przez całe swoje życie był  aktywnym działaczem sportowym (instruktor sportu w zakresie piłki nożnej i skibobów w LKS Simoradz) i udzielał się w dziedzinie ochotniczego pożarnictwa pełniąc funkcję Prezesa Zarządu Gminnego OSP w Dębowcu.

Myślę, że to dużo i mało  jak na jednego człowieka i 17 lat sprawowania urzędu. Dużo bo w wielu miejscach są widoczne ślady jego pracy, a jednocześnie zbyt mało by nadal o nim pamiętano i w jakikolwiek sposób doceniono jego pracę i zaangażowanie w rozwój naszych samorządów i rozwój jego ukochanego Śląska Cieszyńskiego.

DOŚWIADCZENIE  SAMORZĄDOWE  ADAMA  BRUDNEGO:

Styczeń 1989 -  grudzień 2006 – naczelnik gminy, a od 1990 roku wójt gminy Debowiec.

kwiecień 1992 – grudzień 2006 - Związek Komunalny Ziemi Cieszyńskiej – członek zarządu.

maj 1995 – listopad 2006 - Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej Spółka z o.o. – zastępca przewodniczącego

Rady   Nadzorczej.

 

 


Wróć

Śląski Związek Gmin i Powiatów
ul. Kościuszki 43/5
40-048 Katowice
e-mail: zwiazek@silesia.org.pl
tel.: +4832/ 251 10 21, 609 03 50, 609 03 51
fax.: +4832/ 251 09 85, 609 03 61


Śląski Związek
Gmin i Powiatów