Odwiedzając moją stronę, wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Aby pliki cookies nie były zapisywane w pamięci Twojego komputera, powinieneś zmienić ustawienia przeglądarki. ZAMKNIJ

Znajdź osobę

Janusz Gabryś

Wróć
Janusz Gabryś
Imię: Janusz
Nazwisko: Gabryś
Jednostka (JST): Goleszów
Funkcja: Przewodniczący RG
Kadencja: 1990 - 1994, 1994 - 1998, 1998 - 2002


Ur. 15 maja 1932 r. w Goleszowie.

Napisał o sobie:

Najważniejsze osiągnięcia:

- w latach 1968 – 1975 byłem osobiście odpowiedzialny za budowę w Goleszowie nowoczesnego zakładu (Fabryka Maszyn Elektrycznych „CELMA”) produkującego elektronarzędzia na licencji firmy Bosch i Holz-Her. Zakład został oddany do użytku po rozruchu w 1975 r. wraz z całą infrastrukturą, w ramach której wykonano – z mojej inicjatywy - m. in. magistralę wodociągową (ok.3,5 km) o przepustowości uwzględniającej także zapotrzebowanie na wodę pitną dla wszystkich mieszkańców gminy. Umożliwiło to realizację w kolejnych latach planowanego wodociągowania gminy. Analogicznie w ramach tej inwestycji została wykonana magistrala gazowa ( ok.4,5 km), dająca możliwość gazyfikacji całej gminy, którą wykonano w latach 1988-1990.

Z wielu innych osiągnięć z tego okresu wymienię jeszcze modernizację Szkoły Podstawowej w Goleszowie oraz budowę  od podstaw nowego budynku Gimnazjum wraz z profesjonalną salą gimnastyczną w Goleszowie.

Za całokształt mojej działalności zostałem w 1988 r. wpisany do Księgi Zasłużonych dla Gminy Goleszów, a w roku 2001 wyróżniony Laurem Srebrnej Cieszynianki.

Największe niepowodzenie (lub rozczarowanie): brak możliwości przeciwdziałania postępującej degradacji uruchomionego w 1975 r. nowoczesnego zakładu „CELMA” w Goleszowie i to mimo intensywnych działań Rady Gminy Goleszów, Rady Powiatu Cieszyńskiego, a nawet interpelacji poselskich. Ostatecznie zakład został zlikwidowany, a majątek sprzedany w częściach prywatnym właścicielom. Gmina Goleszów straciła  w ten sposób udział w dochodach od osób fizycznych (w najlepszych latach zakład ten zatrudniał ponad tysiąc osób) oraz inne podatki, nie mówiąc już o bezrobociu, które dotknęło wiele goleszowskich rodzin.

Aktywność zawodowa przed pracą w samorządzie: w latach 1969 -1975 pełniłem funkcję Z-cy Dyrektora ds. inwestycji Zakładów Elektro-Maszynowych CELMA w Cieszynie. Byłem osobiście odpowiedzialny za budowę nowoczesnego zakładu w Goleszowie do produkcji elektronarzędzi -  rocznie 600 tys. sztuk w 30 odmianach. Po 25-letniej działalności rozpoczęła się stopniowa jego likwidacja. Utworzono Spółkę Skarbu Państwa, której pazerne zarządy, zmieniające się co pół roku doprowadziły ostatecznie do upadku tego nowoczesnego zakładu.

Rodzina: żona, dwóch synów i dwie wnuczki.

Motto życiowe: uczciwość, sumienność, prawdomówność.

Życiowy autorytet: mój ojciec Franciszek Gabryś – wszechstronnie wykształcony nauczyciel, a w latach 1933 - 1939 dyrektor Szkoły Podstawowej w Goleszowie.

Hobby: w młodości sport wyczynowy oraz modelarstwo lotnicze modeli latających (własna modelarnia). Obecnie - spacery, śpiew, muzyka poważna.

Wspomnienie, które na stałe zapadło w pamięć: walka o likwidację nielegalnego wysypiska odpadów na Górze Chełm, a później o anulowanie planów jego rozbudowy z wynikiem pozytywnym.

Wróć

Śląski Związek Gmin i Powiatów
ul. Kościuszki 43/5
40-048 Katowice
e-mail: zwiazek@silesia.org.pl
tel.: +4832/ 251 10 21, 609 03 50, 609 03 51
fax.: +4832/ 251 09 85, 609 03 61


Śląski Związek
Gmin i Powiatów